Iespējas saņemt aizdevumus Latvijas iedzīvotājiem šodien ir lielākas nekā jebkad iepriekš. Faktiski katrai ikdienas vajadzībai šodien ir izveidots savs finanšu produkts, kas paredzēts konkrētai mērķauditorijai. Ja agrāk visus kredītu veidus piedāvāja tikai bankas, tad šobrīd ir vērojama izteikta specializācija un katru no tiem nereti piedāvā atsevišķs pakalpojumu sniedzējs. Papildus tam aizdevēji atšķiras arī  ar likmēm, klientu izvērtēšanas nosacījumiem, laiku, kas nepieciešams aizņēmuma piešķiršanai un citiem faktoriem.

Kredītiestādes piedāvā hipotēkas aizdevumus, naudu uzņēmējdarbības paplašināšanai, kredītus patēriņa vajadzībām. Procentu likmes ir atšķirīgas atkarībā no katra pieteikuma iesniedzēja kredīta situācijas un pieprasītās naudas summas. Izmaksas  ir ļoti svarīgs aspekts, atlasot aizdevēju. Tomēr kļūda, ko daudzi klienti pieļauj ir uzmanības pievēršana tikai likmēm vien. Katrā finanšu darījumā papildus tiek iekļautas arī citas izmaksas, kuras jāņem vērā pirms lēmuma pieņemšanas.  Galīgie maksājumi, pieteikumu maksa un avansa maksājumi ir svarīgi apsvērumi. Maksāt naudu par pieteikuma izskatīšanu reizēm prasa darījumos, kas saistīti ar pārfinansēšanos, bet parastos darījumos izmaksām nevajadzētu rasties pirms darījuma noformēšanas. Vienīgais izņēmums varētu būt maksājums par profila apstiprināšanu, piesakoties kredītam tiešsaistē. Aizdevums internetā šobrīd ir viens no populārākajiem finanšu pakalpojumiem Latvijā un vienīgais veids kā aizdevēji pārbauda privātpersonu identitāti ir saņemot 0,01 eur no klienta personīgā bankas konta. Juridiski tas ir pietiekams pamats, jo maksājumu online vidē var veikt vienīgi konta īpašnieks, kuram ir pieeja bankas piešķirtajiem kodiem un parolēm.

Inovatīvi un alternatīvi risinājumi finanšu vidē

Tehnoloģiju attīstība ļauj FinTech uzņēmumiem veiksmīgi konkurēt ar tradicionāliem spēlētājiem – bankām un krājaizdevu sabiedrībām. Pēdējās Latvijā ir vāji attīstītas, taču citās ES valstīs tās ir vērtējamas kā gana nozīmīgas. Uzņēmējdarbības finansēšna, protams, ir gana darbietilpīgs process un prasa plašu līdzekļu pieejamību. Viens no veidiem kā jaunuzņēmumi cenšas atrisināt šo problēmu ir pūļa finansējuma piesaiste. Ja daudzi cilvēki ir gatavi investēt pat salīdzinoši nelielus naudas līdzekļus konkrēta uzņēmuma attīstībai, tad ir iespējams nodrošināt alternatīvus finansēšanas instrumentus arī juridisko personu apkalpošanas segmentā. Latvijā aizdevumi juridiskajām personām ārpus kredītiestāžu sistēmas tiek izsniegti reti, jo ši tirgus segments vēl ir vāji attīstīts. Rezultātā debitoriem uzņēmējdarbības vidē joprojām praktiski vienīgā iespēja kā tikt pie naudas firmas attīstībai tradicionālā veidā ir došanās uz banku.

Alternatīvs risinājums uzņēmumiem var būt enģeļu investoru jeb turīgu privātpersonu, kas ir gatavas finansēt projekta uzsākšanā vai attīstībā piesaistīšanā. Arī Latvijā darbojas privāto enģeļu investoru tīkls, bet tajā iesaistītos cilvēkus interesē tikai tādi uzņēmumi, kam ir iespējama ātra un dinamiska attīstība. Ieguldītās summas dubultošana gada laikā šādiem ieguldītājiem skaitās gana konservatīva ieguldījuma stratēģija, taču arī riski ir samērā augsti, jo tikai daļa no šādiem start-up uzņēmumiem sniedz cerēto atdevi, bet lielākā daļa gluži vienkārši bankrotē.

Privātpersonu kreditēšanas segmentē turpretim aizvien aktīvāk sevi piesaka savstarpējo aizdevumu platformas. Privātpersonas tradicionāli vēlas aizņemties salīdzinoši nelielas naudas summas un uz laiku līdz vienam mēnesim vai pāris gadiem. Tas ir termiņš, kas ir pievilcīgs privātiem ieguldītājiem un neprasa plašas zināšanas. Lai arī juridiskā bāze šādu platformu darbībai Latvijā ir salīdzinoši vāja, tomēr, reģistrējoties ārpus mūsu valsts robežām, tās ir veiksmīgi izvērsušas kredītu piedāvāšanu arī vietējā un starptautiskā tirgū. Viens no pakalpojumiem, kas Rīgā gūst aizvien lielāku piekrišanu ir kredītlīnijas jeb overdrafts. Izmantojot šos produktus privātpersonas var noskaidrot sev pieejamā aizdevuma apmēru un maksāt komisijas maksu un procentus tikai par izlietotajiem līdzekļiem.  To lielā mērā var salīdzināt ar kredītkarti, taču šajā gadījumā netiek izsniegta reāla kredītkarte, bet virtuāla kreditēšanas līnija, kas redzama tikai savā bankas kontā. Vajadzības gadījumā ir pieejams papildus finansējums bez nepieciešamības pēc papildus informācijas izvērtēšanas.

Apstākļos, kad nepieciešams lielāks aizņēmums, reizēm ir vērts izvērtēt iespēju aizņemties naudu pret nodrošinājumu. Nekustamais īpašums vai auto transports ir pamatā galvenās ķīlas, kas ļauj noslēgt kredītlīgumu uz izdevīgākiem nosacījumiem. Tas attiecas vienlīdz uz privātpersonām un juridiskajām personām, bet uzņēmumi to izmanto, galvenokārt, komerctransporta bāzes paplašināšanai. Privātpersonas turpretim šādus instrumentus lieto, lai iegādātos personīgo transporta līdzekli, māju vai dzīvokli uz nomaksu. Raugoties no kreditora perspektīvas, uzticamāki, taču reizē arī mazskaitlīgāki ir uzņēmumi, kas vēlas paplašināt vai vienkārši turpināt savu darbību. Debitora – kreditora attiecībās uzticība ir izšķirosš faktors un tas lielā mērā nosaka to, cik augstas būs procentu likmes un kāds būs komisijas maksas apmērs.

Kopumā varam secināt, ka pieejamo finanšu pakalpojumu – aizdevumu klāsts Latvijā ir plašs. Katrai situācijai ir paredzēts cits risinājums, kas ļauj sasniegt cerēto rezultātu ar maksimāli zemām izmaksām. Pakalpojuma pieejamība ir atkarīga no vairākiem faktoriem, taču maksātspēja, kredītvēsture un klienta uzticamība tradicionālie ir galvenie faktori, lai iegūtu aizņēmumu uz saprātīgiem nosacījumiem. Pārskatāmā nākotnē dažādi inovatīvi finanšu tehnoloģiskie risinājumi ļaus mazināt kredītiestāžu dominanci ne tikai privātpersonu, bet arī uzņēmējdarbības kreditēsānā.

 

2 Thoughts on “Aizdevumu pieejamība Latvijā fiziskām un juridiskām personām”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*