Privātpersonas, kurām nepieciešams aizņemties internetā vai bankā var uzgavilēt. 2019. gadā, līdz ar izmaiņā Patērētāju tiesību aizsardzības likumā un vēl virknē citu normatīvo aktu, kredītu izmaksas ir kļuvušas daudz mazākas. Likumdevēji ir pacentušies un noteikuši ātrajiem aizdevumiem kreditēšanas griestus, kā rezultātā ir ierobežota Gada procentu likme, kredīta maksimālā procentu likme un arī soda naudas apmērs.

Viss iepriekš minētais ļauj secināt, ka aizņemšanās ir kļuvusi būtiski lētāka un varētu gaidīt, ka būtiski pieaugs kredītņēmēju skaits un kredītsaistību apmērs. Nepareizi. Līdz ar procentu likmes limitiem ir noteikti stingrāki ierobežojumi kredītņēmēju maksātspējas vērtēšanai. Pašlaik visi aizdevēji, t.sk. nebanku aizdevēji ir spiesti rūpīgi vērtēt katra aizņēmēja maksātspēju, t.sk. reālos ienākumus un nomaksāto nodokļu apmēru pēdējo 6 mēnešu laikā. Tā rezultātā saņemt kredītu internetā ir kļuvis grūtāk gan latviešiem, gan krieviem, kuri joprojām izmisīgi meklē, kur ir lētākie krediti v latvii online, taču atrod tikai tos pašus piedāvājumus, ko citi. Taisnības labad gan jāsaka, ka krieviem meklējumus traucē piedāvājumi aizņemties Krievijā, ko praksē viņi reāli nevar izdarīt, ja vien nesaņem tur ienākumus un nav pa kluso ieguvuši Krievijas pilsonību.

Latvijas Bankas nostāja?

2019. gada nogalē Latvijas Banka tika pie jauna prezidenta, kas sola samērā ambiciozu programmu – grasās apvienot FKTK ar Latvijas banku, stiprinot kapacitāti uzraudzīt banku sektoru. Iespējams, ka tuvāko 5 gadu laikā šī apņemšanās varētu rezultēties arī reālos darbos. Tāpat jāņem vērā, ka, piemēram, Lietuvā Nacionālā banka uzrauga arī nebanku kreditorus un uzrauga daudz aktīvāk un stingrāk nekā Latvijas nebanku kreditēšanas sektora uzraugi. Pirms pāris gadiem par atsevišķiem pārkāpumiem Lietuvas patērētāju kredītu uzraugi apturēja Vivus un Smscredit darbību, bet pēc pārkāpumu novēršānas darbu atļāva turpināt. Latvijā par pārkāpumiem turpretim tiek piespriesti tikai naudas sodi, bet reāla darbības apturēšana nenotika pat tad, kad aizdevēju uzvedībā un rīcībā ir redzami reāli pārkāpumi.

Kā dabūt kredītu lētāk?

2020. gadā labākais veids, kā aizņemties lētāk ir doties uz savu banku vai salīdzināt piedāvājumus internetā. Tie kredītņēmēji, kas jau ir apdedzinājušies vai gluži vienkārši vēlas atrast aizevēju ar zemākām procentu likmēm var meklēt kredītu apvienošanas piedāvājumus internetā. Nāksies gan apbēdināt, ja esat aizdevumu dabūjuši pēdējo 5 gadu laikā, tad pastāv samērā maza varbūtībā, ka procentu likmes pašreizējos apstākļos tiks piedāvātas zemākas, bet ir, protams, vērts mēģināt. Informācijas ievākšana un piedāvājumu salīdzināšana neko nemaksā, turklāt šādas darbības arī neuzliek nekādas saistības un to var paveikt ikviens, kam nav slinkums veltīt pāris minūtes laika, lai apzinātu visas iespējas. Sliktākais, kas šādā scenārijā var notikt, ir uzzināsiet, ka neko labāku par pašreizējiem kreditēšanas nosacījumiem nevarat saņemt, taču var izrādīties, ka tirgū tieši pašlaik tiek piedāvāti aizdevumi ar zemākām procentu likmēm nekā bija iespējams brīdī, kad pieteicāties aizdevumam.