Katram no mums ir savs personīgais mājsaimniecības un privātais budžets. Saglabāt pozitīvu naudas plūsmu ir svarīgi, taču vienlīdz svarīgi ir arī spēt atlicināt daļu no ieņēmumiem nebaltai dienai, t.i. veidot uzkrājumus. Neveidojot uzkrājumus, agri vai vēlu pienāks brīdis, kad būs nepieciešams ņemt aizdevumu un tas iecirtīs robu jau tā saspringtajā ikdienas budžetā.

Labākais veids, kā sākt sevi disciplinēt ir saprast, kādiem mērķiem un niekiem mēs savu naudu tērējam. Ja iepriekš nekad neesat veidojuši vai pat mēģinājuši apzināt sava budžeta izmaksu pozīcijas, sāciet pierakstīt izdevumus. Zinot savus izdevumus detalizēti un pa pozīcijām Jūs varēsiet saprast, kādiem mērķiem savus eiro tērējiet un bez kā varētu arī iztikt. Pat, ja šobrīd Jūsu ienākumi ir nelieli un pietiek tikai ikdienas vajadzību apmierināšanai vai pat reizēm pietrūkst izdevumu pārskats ļaus gūt vērtīgas atziņas un ietaupīt vairāk nekā sākotnēji cerēts.

Mainiet ēšanas paradumus

Nereti gatavošana mājās un atteikšanās no sabiedriskās ēdināšanas iestāžu apmeklēšanas var palīdzēt ietaupīt vairākus desmitus vai pat simtus eiro mēnesī. Vienas kafejnīcas apmeklējums Rīgas centrā var izmaksāt vairāk kā 10 eiro, bet dienas piedāvājums maksā vismaz 5 eiro. Mēnesī tie ir 100 eiro, bet par šādu summu var sagatavot pusdienas trīs cilvēku ģimenei visam mēnesim, pie nosacījuma, ka rūpīgi izvērtējat, ko un, kad pirkt.

Izklaides ir dārgākas nekā liekas

Ballīte un atpūta bāros, kafejnīcās un klubos vienu vai divas reizes nedēļā var izmaksāt pat vairāk par 50 – 100 eiro par vienu vakaru. Mēneša griezumā tas ir vairāki simti eiro. Pieņemot, ka, lietojat alkoholu un ejat gulēt tikai rīta pusē, nākamajā dienā gulēsiet līdz pusdienlaikam un būtībā zaudēsiet visu dienu.

Veselība ir katra paša rokās

Veselīgs uzturs, aktīvs dzīvesveids un veselīgi ieradumi ir atkarīgi katram tikai no sevis paša. Pastaigas vai mērena skriešana nemaksā neko, taču ļauj būtiski uzlabot veselību. Pareizs uzturs turklāt palīdzēs savest kārtībā visu ķermeni un rezultātā naudu uztura bagātinātājiem vai zālēm tērēsiet mazāk vai to nevajadzēs pilnīgi nemaz. Skan vilinoši, taču, mainot dzīvesveidu, ilgtermiņā tas ir iespējams. Dažādi pētījumi liecina, ka cilvēki medicīnas precēm un medikamentiem gadā tērē aptuveni 300 eiro. Šī ir summa, ko varēsiet ietaupīt, ja mainīsiet dzīvesveidu.

Īrēt vai pirkt

Dzīvošana savā mājoklī vienmēr ir lētāka, jo atkrīt īres izdevumi, taču ne visiem ir savs īpašums. Pat, ja Jums ir paveicies un esat tikuši pie sava dzīvokļa vai mājas, ir jārēķinas ar apsaimniekošanas izdevumiem, kas katrā namā var būtiski atšķirties. Ietaupīt ir iespējams katrā no šiem variantiem, ja vien rīkojas apdomīgi.

Transporta izdevumi

Dzīvojot no darba vietas saprātīgā attālumā, tur var nokļūt ne tikai ar sabiedrisko transportu un auto, bet arī velosipēdu. Braukšana ar velo ir labs veids kā nostiprināt veselību un vienlaikus ietaupīt uz benzīna un auto ekspluatācijas izdevumu rēķina.

Aprakstītie izdevumi ir tikai dažas no izmaksu pozīcijām ar kurām mēs ikdienā saskaramies. Rūpīgi plānojot savus tēriņus un atliekot naudu nebaltai dienai mēs varam ietaupīt būtisku naudas daudzumu un iztikt bez ārēja finansējuma – kreditoru aizdevumu piesaistīšanas. Atliek tikai rīkoties.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*