Saskaņā ar statistikas pētījumu centra SKDS 2017. gada jūlijā veikto aptauju Latvijas iedzīvotājiem normālai dzīvošanai vajag 1165 eur (uz rokas) mēnesī. Tas ir par 47 eur mazāk nekā līdzīgā aptaujā gadu iepriekš, taču atšķirība nav pietiekami nozīmīga, lai uzskatīta, ka iedzīvotāji var samierināties ar mazākiem naudas līdzekļiem.

Salīdzinoši 2012. gadā aptaujā tika norādīts, ka normālai dzīvošanai ir vajadzīgi 1146 eur, bet 2000. gadā 494 eur. Protams, šeit ir jāņem vērā, ka laika gaitā pieaug inflācija un dzīves dārdzība kopumā, līdz ar to būtu jāvērtē izmaksas absolūtos skaitļos.

Diemžēl aptauja neatklāj neko vairāk par respondentu dzīves apstākļiem. Varam pieļaut, ka dzīvojot vienam pašam ar šādiem apstākļiem var normāli dzīvot, bet, ja ģimenē ir viens apgādātājs un, piemēram, četri bērni, tad šādi ienākumi ir daudz par mazu, lai varētu normāli dzīvot. Nenoliedzami par bērniem pienākas nelieli pabalsti, taču tas nav pietiekami, lai ar šādiem ienākumiem varētu normāli dzīvot. No otras puses, absolūti lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju šobrīd dzīvo ar krietni mazākiem ienākumiem nekā 1165 eur uz rokas. Apetīte rodas ēdot un varam pieļaut, ka, sasniedzot šo ienākumu slieksni, paaugstinātos arī prasība pret materiālo komfortu.

Interesanti, ka līdzīgā aptaujā, kurā tika jautāts, cik daudz naudas līdzekļi vajadzīgi, lai piepildītu visus mērķus, respondenti norādīja, ka viņiem būtu vajadzīgi 3342 eur/ mēnesī. Lieki piebilst, ka Saeimas deputātu atalgojums ir līdzvērtīgs visu sapņu piepildīšanai. Vai deputāti dzīvo sapņu Latvijā?

Vērtējot šos datus ES griezumā varam secināt, ka Latvijas iedzīvotāju vēlme pēc normālas dzīves ir pielīdzināma rietumeiropas nabadzīgāko sabiedrības grupu ienākumiem, kas ikdienā dzīvo no pabalstiem.