Aizdevumi patēriņa vajadzībām ir viens no populārākajiem aizņēmumu veidiem privātpersonām. Šo finanšu pakalpojumu popularitāte lielā mērā skaidrojama ar iedzīvotāju vēlmi dzīvot labāk jau šodien un neprasmi vai nevēlēšanos veidot uzkrājumus. Dažādi piedāvājumi iegādāties preces un pakalpojumus uz nomaksu ir vilinoši, bet pirms tos izmantot ir rūpīgi jāvērtē, vai tie tiešām ir vajadzīgi un, vai spēsiet tos atļauties. Ikdienas rēķinu apmaksa ir slikts pamats, lai izmantotu patērētāju aizdevumus un liecina, ka viss nav kārtībā ar plānošanu. Apmaksāt neparedzētu rēķinu ar patēriņa kredītu reizi pa reizei var būt nepieciešamība daudziem, bet, ja tā ir ikdienas situācija, tad ir pamats sākt uztraukties. Latvijā cilvēki šī tipa aizņēmumus parasti izmanto, lai iegādātos preces ilgtermiņa vajadzībām – elektrotehniku, sadzīves tehniku vai dotos ceļojumā uzreiz, maksājot par to vēlāk.

Izvēloties šo pakalpojumu, netiek prasīta ķīla vai galvotājs. Par nodrošinājumu kalpo cilvēku ikmēneša atalgojums. Ja aizdevējs redz, ka klients ir gana uzticams, tad ir gatavs aizdot naudu, pamatojoties uz ienākumu regularitāti. Labiem klientiem parasti tiek piedāvāti izdevīgāki nosacījumi, bet cilvēkiem ar sliktu kredītvēsturi vai pat sabojātu kredītvēsturi nākas samierināties ar atteikumu vai daudz sliktākiem nosacījumiem.

Atmaksas termiņš ir atkarīgs no Jūsu izvēles, bet vairumā gadījumu atmaksas termiņš variē robežās no dažiem mēnešiem, līdz pat 5 gadiem. Izvēloties ilgāku parāda atmaksas termiņu var cerēt, ka bankas kredītspeciālists piedāvās izdevīgākus nosacījumus – zemāki procenti, zemāka komisijas maksa, taču ne vienmēr. Pēdējā laikā ir parādījusies tendence, kad izdevīgāki nosacījumi ir tieši ņemot aizdevumu uz laiku, kas nepārsniedz sešus mēnešus. Tāpat atlaides var tikt piedāvātas patērētājiem, kas noslēdz kredītlīgumu pirmo reizi un ir ar tīru kreditēšanas vēsturi. Atsevišķos gadījumos akcijas nosacījumi var tikt attiecināti arī uz pastāvīgiem klientie, t.i. tādiem, ka ņēmuši patēriņa aizdevumus jau citās reizēs, bet tas ir retāk nekā atlaides jauniem patērētājiem.

Kas notiek, ja klients neatmaksā parādus laicīgi?

Nenokārtotas parādsaistības vienmēr draud ar nepatikšanām un patēriņa aizdevumi nav nekāds izņēmums. Paaugstināti procenti, papildus komisijas maksa vai soda nauda par saistību izpildes kavēšanu – šīs ir tikai dažas no sekām ar kurām ir jārēķinas nemaksātājiem. Lielākas problēmas parasti rada tiesu izpildītāji, parādu piedzinēji un tiesa, kas šādās reizēs darbojas par labu kreditoram. Augstāki komisijas procenti šādās reizēs liekas kā sīkums, jo galējā gadījumā var nākties zaudēt pat savu īpašumu, jo parāda piedziņa tiek vērst ne tikai pret klienta ienākumiem, bet arī mantu – kustamo vai nekustamo īpašumu. Ja auto zaudēšana šādās reizēs var būt sāpīga, tad šķirties no mājas vai dzīvokļa nenomaksātā patēriņa aizdevuma ir daudz nepatīkamāka un sāpīgāka.

Izvairīties no šādām nepatikšanām var samērā viegli, ja atsakas no aizdevuma jau sākotnēji, bet ko darīt, ja problēmas rodas negaidīti? Labākais variants ir sākt meklēt kompromisu ar aizdevēju jau no paša sākuma, jo atliekot lēmuma pieņemšanu vēlāk var nākties maksāt krietni vien vairāk. Tiem, kuri nav pārliecināti, vai spēsi atgriezt parādus, ir vērts apsvērt, vai aizņēmums ir nepieciešams un vai bez tā nav iespējams iztikt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*