Patlban Latvijas ekonomiskā situācija ir uzlabojusies. Bezdarba līmenis ir būtiski samazinājies un ekonomisti ziņo par vēl nebijušu ekonomisko izaugsmi, kas pat apsteidz treknos gadus. Latvijas iedzīvotāji savos maciņos šo izaugsmi gan nejūt un no valsts ir aizbraukuši vairāki simti tūkstoši iedzīvotāji, kas šādus paziņojumus liek ļoti skeptiski vērtēt.  Tajā pašā laikā nevar noliegt, ka finanšu sektorā lietas ir sakustējušās un kredītu pieejamība kļūst aizvien vienkāršāka. Bankas ir gatavas kreditēt gan uzņēmumus, kam vajadzīga nauda attīstībai, gan privātpersonas, kam nepieciešams aizdevums lielāku vai mazāku mērķu īstenošanai. Patēriņa kredīts privātpersonām bez darba vietas var tikt piešķirts situācijās, kad kreditori neizvērtē klienta sniegto informāciju par ienākumu apmēru un ir nepieciešams mini aizdevums. Pretējā gadījumā tiklīdz tiek veikta datu pārbaude un noskaidrojas, ka netiek saņemta ne alga, ne citi ienākumi (pensija, stipendija, autoratlīdzība), tā pieteikums tiek noraidīts. Ja nav darba vietas, bet ir cita veida ienākumi – pensija, stipendija, autoratlīdzība, izdienas pensija, viss var būt savādāk. Parastajiem cilvēkiem, kas strādā algotu darbu, to zaudē un kļūst par bezdarbniekiem bez cita ienākumu avota aizdevumu nevar piešķirt, ja vien aizdevējs godprātīgi vērtē klienta kredītspēju.  Cik rūpīgi tiek veikta maksātspējas izvērtēšanas mazajiem kredītiem, šobrīd ir uz katra kreditora sirdsapziņas, bet gaidāmie grozījumi paredz, ka turpmāk aizdevējiem būs jāizvērtē dati par visiem klientiem, neatkarīgi no kredīta apmēra.

Tajās reizēs, kad tiek prasīts aizdot ne vairāk par 200 – 300 eiro, daļa uzņēmumu paļaujas uz klienta godaprātu. No vienas puses, tas ir pareizi, jo šādā veidā var nodrošināt ātrāku apkalpošanu un dažu mānekļu dēļ necieš visi. No otras puses, aizdodot naudu, neizvērtējot visus datus, kredīts tiek izsniegts cilvēkam, kas to, visticamāk, reāli nespēs atdot. Rezultātā radušies zaudējumi vēlāk tiek segti, paaugstinot procentu likmes visiem pārējiem klientiem. Tas nozīmē, ka apmaiņā pret ātru servisu kredītņēmēji ir spiesti maksāt būtiski lielāku komisijas maksu par finanšu resursu piesaistīšanu.

Kā pieteikties šādiem aizdevumiem?

Reģistrēt kredīta pieteikumu, pašlaik var internetā un atbildi par tā pieejamību var saņemt epastā, pa telefonu, savā ibankas profilā vai jebkurā citā veidā. Ir pagājuši tie laiki, kad lai aizņemtos bija nepieciešams doties uz kredītiestādi un sēdēt rindā. Pieteikumu var aizpildīt jebkurā diennakts laikā, taču jārēķinas, kad cilvēki pa nakti guļ un saņemt aizdevumu naktī nevar. Šo problēmu var atrisināt, piesakoties aizdevumam pa dienu, izvēloties kredītkarti vai kredītlīniju internetā vai bankā. Lai saņemtu aizdevumu nav vajadzīgs galvotājs, ķīla vai nodrošinājums. Nauda tiek aizdota, pamatojoties uz aizņēmēja ienākumiem, kas arī kalpo kā garantija, ka saistības tiek izpildītas. Lojāliem klientiem kredītlimits tiek pakāpeniski paaugstināts, bet sākotnēji tas mēdz būt ne vairāk kā 50% no maksimāli pieejamās summas. Sadarbībai nostriprinoties, ir iespējams aizņemties arī vairāk. Ja ir vajadzīgs bezprocentu kredīts, tad jāizmanto kāds no online aizdevējiem, kas pirmajā reizē ļauj aizņemties ar 100% atlaidi komisijai uz laiku līdz 30 dienām. Praktiski visi ātrie kredīti internetā nodrošina šādu iespēju, taču ne visi. Lai atrastu labāko variantu ir vērts izvērtēt, kurš no piedāvājumiem ir izdevīgāks īstermiņā un, kurš paredz nopietnākas finansiālās sankcijas, ja saistības netiek pildītas. To darīt ir ļoti būtiski, jo nereti soda nauda par saistību nepildīšanu var sasniegt pat 1% no neatmaksātās summas dienā. Iespējams, ka tas neliekas daudz, ja paņemts 100 eur kredīts, bet pie 1000 eur aizdevuma situācija jau ir daudz nepatīkamāka.

Gadījumos, kad tiek izvēlēts kredīts bez darba vietas ar ķīlu, t.i. piesaistot nodrošinājumu ir jārēķinas, ka papildus, visticamāk, tiks prasīts galvotājs. Lai arī kreditoriem var likties vilinoša iespēja, pārņemt klienta nodrošinājumu savā īpašumā, tomēr Civillikums paredz, ka gadījumā, ja maksātspēja nav tikusi izvērtēta un līgums nav ticis atrunāts, tiesa var lemt par likumīgo procentu (6% gadā) piemērošanu, nevis līgumā norādīto daudz augstāko procentu likmi. Rezultātā aizdevēji piesargas sadarboties ar klientiem, kas nav spējīgi izpildīt saistības un tas ir redzams jau līguma slēgšanas brīdī.

Kredīts atbilstoši iespējām – kā saprast, cik drīkst aizņemties?

Pamatu pamats, ņemot kredītu, ir savas kredītspējas jeb maksātspējas izvērtēšana. Aplūkojiet savus ikmēneša izdevumus un ienākumus un paskatieties, cik daudz nauda paliek pāri. Ja nepaliek nekas, tad kredītu ņemt nevar. Ja katru mēnesi iekrājat vairākus simtus vai pat tūkstošus eiro, tad situācija ir būtiski atšķirīga. Attīstīto valstu prakse finanšu jomā liecina, ka kredītsaistībām nevajadzētu pārsniegt 30% no kopējiem ienākumiem, pie nosacījuma, ka tas neapdraud pašreizējo vajadzību apmierināšanu.